Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Czy tylko podpisani odpowiadają za umowę?

Reklama

W statutach zazwyczaj to zarząd wskazany jest jako ten organ, który ponosi główną odpowiedzialność za to, co dzieje się w organizacji. Co to oznacza w praktyce? Czy jeśli ktoś z zarządu, zgodnie z reprezentacją specyficzną dla danej organizacji, podpisze się pod umową to konsekwencje niezrealizowania jej postanowień spadają na wszystkich członków?

1

Wstęp

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym Klub Przygód dla dzieci. Na początku roku dostaliśmy niewielką dotację z dzielnicy na zajęcia plastyczne. Umowę podpisał nasz prezes i skarbniczka. W zarządzie oprócz tego jest jeszcze pięć innych osób. Zgodnie ze statutem dwie osoby z zarządu działające łącznie mogą nas reprezentować. Niestety prezes jest chory i nie możemy nic z nim wyjaśnić, a skarbniczka nic nie wie. Czy w związku z tym powinniśmy zwrócić dotację?

Osoby, które podpisują się pod umową o wsparcie lub powierzenie realizacji zadania publicznego (czyli umową o dotację), są tylko reprezentantami organizacji, która jest stroną takiej umowy. Umowa jest ważna wtedy, gdy jest podpisana przez konkretne osoby zgodnie z zapisami w statucie oraz wskazane w KRS jako te, które mogą działać w imieniu stowarzyszenia czy fundacji. Jeśli zarząd jest wieloosobowy, a w statucie wskazane jest, że do zaciągania zobowiązań trzeba dwóch członków zarządu działających łącznie, nie ma znaczenia, których konkretnie dwóch członków podpisze umowę. I tak wszyscy pozostali powinni ją znać i powinni dbać o jej realizację. Bo ponoszą za to wspólnie odpowiedzialność.

Dlatego też choroba osoby podpisującej umowę nie sprawia, że umowa przestaje obowiązywać. Nie trzeba zwracać dotacji. Trzeba natomiast zrealizować, zgodnie z zapisami umowy, zadanie publiczne (projekt), które jest opisane w załączniku do umowy czyli w formularzu oferty, a po realizacji prawidłowo się z niego sprawozdać.

Reklama
2

Podstawa prawna:

Statut organizacji

Aktualny wyciąg z KRS

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.