Zbieramy różne rodzaje odpowiedzialności, które wystąpią w przypadku organizacji pozarządowych. Opisujemy sytuacje i osoby, które poniosą konsekwencje działań NGO.
Odpowiedzialność cywilna, administracyjna i karna
Szczegółowe zasady odpowiedzialności zależą od przynależności przepisu do określonej gałęzi prawa. W polskim systemie prawnym wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje odpowiedzialności: cywilną, administracyjną oraz karną.
Odpowiedzialność w NGO. Odpowiedzialność cywilna, administracyjna i karna
Odpowiedzialność za wykonanie umów
Umowy to ważny element w życiu organizacji - przykład: umowy z donatorami, na realizację zadań. A przy umowach pojawia się odpowiedzialność. Poniżej zbieramy podstawowe informacje na ten temat.
Szczególne przypadki odpowiedzialności w NGO (m.in. odpowiedzialność przed sponsorami, za zobowiązania podatkowe i wobec ZUS)
Zbieramy informacje dotyczące szczególnych przypadków, które mogą powstać w praktyce działania organizacji pozarządowych i związane są z odpowiedzialnością organizacji i członków jej organów.
Odpowiedzialność członków zarządu organizacji pozarządowej za zobowiązania podatkowe
Co do zasady zobowiązania NGO powinny być pokrywane z jej majątku. Jednak nie zawsze taki majątek istnieje lub jest wystarczający. Wtedy odpowiedzialność może ponieść zarząd.
Odpowiedzialność członków zarządu organizacji pozarządowej za zobowiązania podatkowe
Prawo i obowiązki
odpowiedzialność władz organizacji
Prawo i obowiązki