Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Nie znalazłeś/-łaś w poradnik.ngo.pl odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz info@ngo.pl, zadzwoń 22 828 91 21, pon.-pt. g. 9-13

Reklama

Menu Na skróty

Pomogliśmy?

Pomóż nam pomagać dalej Wspieraj NGO.PL

Dzięki Twojej darowiźnie powstaną nowe artykuły, porady i specjalistyczne opracowania, dostępne bezpłatnie dla wszystkich organizacji.

1

Zakładanie stowarzyszenia/fundacji

Tu pobierzesz puste formularze potrzebne do założenia stowarzyszenia lub fundacji.

Obok pustych formularzy do pobrania udostępniamy też przykładowo wypełnione jako instrukcje, które pomogą Ci w ich prawidłowym wypełnieniu.

Zakładanie stowarzyszenia

Zakładanie fundacji

Przerejestrowanie stowarzyszenia zwykłego do KRS

Uwaga! Jeśli rejestrujesz stowarzyszenie albo fundację z działalnością gospodarczą to wypełniasz formularze w wersji elektronicznej po zarejestrowaniu i zalogowaniu na Portal Rejestrów Sądowych.

Reklama
2

Status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP / 1%)

Poniżej znajdują się puste formularze do pobrania wraz z przykładowo wypełnionymi formularzami, które pomogą Ci w ich prawidłowym wypełnieniu.

Rejestracja statusu OPP

Zmiana statusu OPP

Aktualizacja konta OPP do wpłat 1%

PIT-OP - emeryci i renciści przekazują 1%

Uwaga! Jeśli twoja OPP jest w rejestrze przedsiębiorców to wypełniasz formularze zmian w wersji elektronicznej po zarejestrowaniu i zalogowaniu na Portal Rejestrów Sądowych.

3

Zgłaszanie zmian w KRS

Komplet formularzy potrzebny do zgłaszania zmian w KRS:

  • zmiana statutu, zmiana celu,  zmiana sposobu reprezentacji
  • zmiana we władzach (zarząd, komisja rewizyjna, rada fundacji)
  • likwidacja, wykreślenie z KRS

Obok pustych formularzy do pobrania udostępniamy też przykładowo wypełnione jako instrukcje, które pomogą Ci w ich prawidłowym wypełnieniu.

Zmiana statutu (w tym zmiana celu i sposobu reprezentacji)

Zmiana władz (zarząd, organ nadzoru wewnętrznego np. komisja rewizyjna)

Likwidacja / wykreślenie z KRS

Uwaga! Jeśli twoje stowarzyszenie, fundacja, klub sportowy, OSP jest w rejestrze przedsiębiorców to wypełniasz formularze zmian, likwidacji w wersji elektronicznej po zarejestrowaniu i zalogowaniu na Portal Rejestrów Sądowych.  

Rejestracja działalności gospodarczej, zmiany działalności gospodarczej, wyrejestrowanie działalności gospodarczej możliwe jest TYLKO elektronicznie po zarejestrowaniu i zalogowaniu na Portal Rejestrów Sądowych.

4

Prowadzenie kasy

Druki KP (kasa przyjmie), KW (kasa wyda), raport kasowy, formularz wniosku o zaliczkę, protokół kontroli kasy.

Formularze do prowadzenia kasy

5

Zbiórki publiczne

Zgłoszenie zbiórki publicznej (zarząd jednoosobowy, dwuosobowy, komitet społeczny), sprawozdanie ze zbiórki, sprawozdanie ze sposobu rozdysponowania zebranych ofiar.

Formularze związane ze zbiórkami publicznymi

6

Roczne sprawozdania finansowe

Wzór sprawozdania finansowego dedykowany organizacjom pozarządowym (załącznik 6) oraz wzór sprawozdania finansowego wg. załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości.

Wzory sprawozdań finansowych

7

Uzyskiwanie numeru REGON i NIP przez organizację niewpisaną do KRS

Formularze służące do uzyskania numerów REGON i NIP przez kluby sportowe, uczniowskie kluby sportowe oraz stowarzyszenia zwykłe. Puste wzory oraz przykładowo wypełnione formularze.

Formularze RG-OP i NIP-2

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.