Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

JPK: co NGO ma wymagać od księgowych, biur rachunkowych, producentów oprogramowania

Reklama

Chociaż w praktyce czynności związane z JPK wykonywać będzie kto inny (księgowy, biuro rachunkowe), to jednak zarząd organizacji pozarządowej ponosi konsekwencje niewywiązania się NGO z obowiązków. Dlatego musi on zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

1

Sprawdź, jak prowadzisz księgowość!

Jak opisaliśmy w częściach tekstu wyjaśniających kogo w ogóle dotyczą obowiązki związane z JPK (co to jest JPK oraz kalendarz obowiązków), w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę jak prowadzimy księgowość – na papierze czy w komputerze, stosując specjalny program. Dlatego? Ponieważ JPK jest elektronicznym sposobem “wyciągania” informacji z naszej księgowości.

Reklama
2

JPK a producenci oprogramowania księgowego

JPK jest głównie zmartwieniem firmy, która dostarcza nam program księgowy (jeśli mówimy o księgowości prowadzonej w komputerze, to najczęściej mamy na myśli właśnie taki program). Strukturę i mechanizm JPK musi więc w pierwszej kolejności zgłębić autor programu księgowego, z którego korzysta organizacja pozarządowa.

Sprawdzamy więc czy korzystamy z programu, który pozwala na sporządzenie i przesyłanie JPK. Jeśli nasz program jest regularnie aktualizowany, powinien spełniać wymagania. Jeśli mamy stary program, który nie ma wykupionego serwisu i aktualizacji, może powstać problem. Należy poszukać aktualizacji lub zorientować się czy dostępne są narzędzia do sporządzenia JPK w naszym programie.

3

JPK a księgowość NGO prowadzona na zewnątrz

O sprawdzenie programu księgowego, pod kątem realizacji obowiązków związanych z JPK, zarząd organizacji prosi osobę odpowiedzialną za księgowość. To w sytuacji kiedy księgowość prowadzona jest wewnątrz stowarzyszenia czy fundacji – przez pracownika, współpracownika itp.

Możliwa jest też sytuacja, że organizacja pozarządowa zleca prowadzenie księgowości na zewnątrz. W takiej sytuacji raczej w ogóle nie mamy dostępu do programu księgowego, w którym prowadzona jest nasza księgowość. Nadal jednak możemy (należy) spytać firmę/osobę, która świadczy dla nas usługi księgowe, o to czy program umożliwia sporządzanie i przesyłanie plików JPK, oraz wymagać od niej ustalenia, kiedy naszą organizację dotyczyć będą opisane obowiązki.

4

JPK. NGO bez specjalistycznego programu i bez biura rachunkowego

Organizacja pozarządowa nie korzysta ze specjalistycznych programów księgowych, ani z pomocy biura rachunkowego. Mimo to jest czynnym płatnikiem i dotyczą jej obowiązki związane z JPK. Co ma zrobić? Dla takiej organizacji wsparciem mogą być narzędzia i instrukcje dostępne na stronie Ministerstwa Finansów.

zobacz np.: http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/jpk-dla-mikroprzedsiebiorcow -> pkt 5. Jak złożyć JPK_VAT - (Jeśli rozliczasz się z VAT i nie korzystasz z usług biur rachunkowych lub programów księgowych, skorzystaj…)

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.