Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Nic nie trwa wiecznie, czyli jak zakończyć działanie stowarzyszeń, fundacji, federacji i klubów sportowych. Kiedy nie mamy już pomysłów lub środków, likwidujemy organizację, stosując się do zapisów prawa. Lepiej od razu dopilnować tej procedury, bo pozbyć się kłopotów z organizacją martwą od lat nie jest łatwo.

Zakończenie działalności stowarzyszenia

Likwidacja stowarzyszenia może nastąpić w drodze jego samorozwiązania, czyli wtedy kiedy decyzje o zakończeniu działalności podejmują jego członkowie. Rozwiązanie może też zainicjować sąd. Zobacz jak przeprowadzić proces zakańczania działalności stowarzyszenia.

Zakończenie działalności stowarzyszenia

Reklama

Zakończenie działalności fundacji

Fundacja powinna zostać zlikwidowana w momencie kiedy osiągnęła cele, dla których została ustanowiona, lub kiedy wyczerpała swoje środki i majątek. Co mają zrobić władze fundacji, po podjęciu decyzji o zakończeniu jej działalności?

Zakończenie działalności fundacji

Zakończenie działalności klubu sportowego

Klub sportowy, który nie widzi już perspektyw na dalszą aktywność, powinien zostać wykreślony z rejestru starosty. Poza tym, proces jego likwidacji przebiega podobnie jak w przypadku innych stowarzyszeń.

Likwidacja i wykreślenie klubu sportowego z ewidencji starosty

Zakończenie działalności federacji

Federacja - czyli tak naprawdę związek stowarzyszeń - również może zakończyć działalność. Likwidując się stosuje przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach.

Likwidacja federacji

Czy można zawiesić działalność organizacji pozarządowej?

Formalnie nie ma takiej możliwości, a jednak NGO-sy często o nią pytają. Zobacz jak "zamrozić" działania organizacji pozarządowej i czego zamrozić się nie da.

Zawieszenie działalności organizacji pozarządowej

Postępowanie upadłościowe w organizacji pozarządowej

Postępowanie upadłościowe dotyczyć może tylko tych stowarzyszeń i fundacji, które prowadzą działalność gospodarczą. Związane jest z zadłużeniem organizacji.

Postępowanie upadłościowe w NGO

Reklama