Nic nie trwa wiecznie, czyli jak zakończyć działanie stowarzyszeń, fundacji, federacji i klubów sportowych. Kiedy nie mamy już pomysłów lub środków, likwidujemy organizację, stosując się do zapisów prawa. Lepiej od razu dopilnować tej procedury, bo pozbyć się kłopotów z organizacją martwą od lat nie jest łatwo.
Jak zlikwidować organizację pozarządową? [film]
Zakończenie działalności stowarzyszenia
Likwidacja stowarzyszenia może nastąpić w drodze jego samorozwiązania, czyli wtedy kiedy decyzje o zakończeniu działalności podejmują jego członkowie. Rozwiązanie może też zainicjować sąd. Zobacz jak przeprowadzić proces zakańczania działalności stowarzyszenia.
Zakończenie działalności fundacji
Fundacja powinna zostać zlikwidowana w momencie kiedy osiągnęła cele, dla których została ustanowiona, lub kiedy wyczerpała swoje środki i majątek. Co mają zrobić władze fundacji, po podjęciu decyzji o zakończeniu jej działalności?
Zakończenie działalności klubu sportowego
Klub sportowy, który nie widzi już perspektyw na dalszą aktywność, powinien zostać wykreślony z rejestru starosty. Poza tym, proces jego likwidacji przebiega podobnie jak w przypadku innych stowarzyszeń.
Likwidacja i wykreślenie klubu sportowego z ewidencji starosty
Zakończenie działalności federacji
Federacja - czyli tak naprawdę związek stowarzyszeń - również może zakończyć działalność. Likwidując się stosuje przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach.
Czy można zawiesić działalność organizacji pozarządowej?
Formalnie nie ma takiej możliwości, a jednak NGO-sy często o nią pytają. Zobacz jak "zamrozić" działania organizacji pozarządowej i czego zamrozić się nie da.
Postępowanie upadłościowe w organizacji pozarządowej
Postępowanie upadłościowe dotyczyć może tylko tych stowarzyszeń i fundacji, które prowadzą działalność gospodarczą. Związane jest z zadłużeniem organizacji.
Prawo i obowiązki
prosta księgowość
sprawozdania
Prawo i obowiązki
Prawo i obowiązki
wideo serwisu poradnik.ngo.pl