Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Nie znalazłeś/-łaś w poradnik.ngo.pl odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz info@ngo.pl, zadzwoń 22 828 91 21, pon.-pt. g. 9-13

Nic nie trwa wiecznie, czyli jak zakończyć działanie stowarzyszeń, fundacji, federacji i klubów sportowych. Kiedy nie mamy już pomysłów lub środków, likwidujemy organizację, stosując się do zapisów prawa. Lepiej od razu dopilnować tej procedury, bo pozbyć się kłopotów z organizacją martwą od lat nie jest łatwo.

Zakończenie działalności stowarzyszenia

Likwidacja stowarzyszenia może nastąpić w drodze jego samorozwiązania, czyli wtedy kiedy decyzje o zakończeniu działalności podejmują jego członkowie. Rozwiązanie może też zainicjować sąd. Zobacz jak przeprowadzić proces zakańczania działalności stowarzyszenia.

Zakończenie działalności stowarzyszenia

Reklama

Zakończenie działalności fundacji

Fundacja powinna zostać zlikwidowana w momencie kiedy osiągnęła cele, dla których została ustanowiona, lub kiedy wyczerpała swoje środki i majątek. Co mają zrobić władze fundacji, po podjęciu decyzji o zakończeniu jej działalności?

Zakończenie działalności fundacji

Zakończenie działalności klubu sportowego

Klub sportowy, który nie widzi już perspektyw na dalszą aktywność, powinien zostać wykreślony z rejestru starosty. Poza tym, proces jego likwidacji przebiega podobnie jak w przypadku innych stowarzyszeń.

Likwidacja i wykreślenie klubu sportowego z ewidencji starosty

Zakończenie działalności federacji

Federacja - czyli tak naprawdę związek stowarzyszeń - również może zakończyć działalność. Likwidując się stosuje przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach.

Likwidacja federacji

Czy można zawiesić działalność organizacji pozarządowej?

Formalnie nie ma takiej możliwości, a jednak NGO-sy często o nią pytają. Zobacz jak "zamrozić" działania organizacji pozarządowej i czego zamrozić się nie da.

Zawieszenie działalności organizacji pozarządowej

Postępowanie upadłościowe w organizacji pozarządowej

Postępowanie upadłościowe dotyczyć może tylko tych stowarzyszeń i fundacji, które prowadzą działalność gospodarczą. Związane jest z zadłużeniem organizacji.

Postępowanie upadłościowe w NGO

Reklama

Przeczytaj też

  • Anna Kuć, ngo.pl, konsultacja Przemysław Żak, Żak i Wspólnicy Biuro Prawne Sp. z o.o.

    Prawo i obowiązki

  • prosta księgowość