Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama

Czy można zawiesić działalność organizacji pozarządowej?

1

Zawieszenie działalności organizacji

Z formalnego punktu widzenia przepisy polskiego prawa nie przewidują takiej sytuacji jak zawieszenie działalności organizacji. Nie ma możliwość zawieszenia osobowości prawnej danej organizacji. Inaczej mówiąc: w świetle prawa stowarzyszenie czy fundacją działają, nawet jeśli nie prowadzą działań.

Dlatego właśnie organizacja, która stoi przed decyzją o czasowym zawieszeniu swojej działalności, powinna poważnie zastanowić się, czy zawieszenie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Nawet jeśli organizacja wewnętrznie podejmie stosowną uchwałę o zawieszeniu prowadzonych przez siebie działań, nie zwolni ją to między innymi z obowiązków związanych ze składaniem corocznych rozliczeń do urzędu skarbowego przez organizację, sporządzania sprawozdań finansowych, wykonywania obowiązków związanych z zapisami statutowymi organizacji.
Organizacja, która podjęła decyzję o czasowym zawieszeniu działań oraz zaprzestaniu realizacji celów statutowych (na przykład do czasu znalezienia sponsora lub zdobycia w inny sposób środków finansowych na swoją działalność), powinna podjąć wewnętrzną uchwałę w tej sprawie w swojej organizacji.

Decyzja o czasowym zawieszeniu działalności organizacji jest jej wewnętrzną decyzją, organizacja nie ma obowiązku zgłaszania czasowego zawieszenia działalności do żadnego z urzędów, ponieważ w świetle prawa dalej będzie funkcjonowała jako osoba prawna. Oczywiście dobrze jest, aby organizacja na swojej stronie internetowej poinformowała swoich odbiorców o sytuacji organizacji.

Można powiedzieć, że decyzja o zawieszeniu to tak naprawdę decyzja o spowolnieniu działań organizacji. Jej zobowiązania się nie zmienią. Nadal będzie musiała wypełniać wszystkie obowiązki sprawozdawcze i inne, które wynikają z różnych ustaw (np. ustawy o rachunkowości, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Organizacja musi także wypełniać terminowo inne obowiązki statutowe jak np. zwoływanie walnych zebrań, wybory nowych władz.

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.