Przejdź do treści głównej

JPK: co NGO ma wymagać od księgowych, biur rachunkowych, producentów oprogramowania

Chociaż w praktyce czynności związane z JPK wykonywać będzie kto inny (księgowy, biuro rachunkowe), to jednak zarząd organizacji pozarządowej ponosi konsekwencje niewywiązania się NGO z obowiązków. Dlatego musi on zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Jak opisaliśmy w częściach tekstu wyjaśniających kogo w ogóle dotyczą obowiązki związane z JPK (co to jest JPK oraz kalendarz obowiązków), w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę jak prowadzimy księgowość – na papierze czy w komputerze, stosując specjalny program.

JPK a producenci oprogramowania księgowego

JPK jest głównie zmartwieniem firmy, która dostarcza nam program księgowy (jeśli mówimy o księgowości prowadzonej w komputerze, to raczej mamy na myśli właśnie taki program, bo robocze zapiski robione w arkuszu kalkulacyjnym księgowością komputerową nie są). Strukturę i mechanizm JPK musi więc w pierwszej kolejności zgłębić autor programu księgowego, z którego korzysta organizacja pozarządowa.

Sprawdzamy więc czy korzystamy z programu, który pozwala na sporządzenie i przesyłanie JPK. Jeśli nasz program jest regularnie aktualizowany, powinien spełniać wymagania. Jeśli mamy stary program, który nie ma wykupionego serwisu i aktualizacji, może powstać problem. Należy poszukać aktualizacji lub zorientować się czy dostępne są narzędzia do sporządzenia JPK w naszym programie.

JPK a księgowość NGO prowadzona na zewnątrz

O sprawdzenie programu księgowego, pod kątem realizacji obowiązków związanych z JPK, zarząd organizacji prosi osobę odpowiedzialną za księgowość. To w sytuacji kiedy księgowość prowadzona jest wewnątrz stowarzyszenia czy fundacji – przez pracownika, współpracownika itp.

Możliwa jest też sytuacja, że organizacja pozarządowa zleca prowadzenie księgowości na zewnątrz. W takiej sytuacji raczej w ogóle nie mamy dostępu do programu księgowego, w którym prowadzona jest nasza księgowość. Nadal jednak możemy (należy) spytać firmę/osobę, która świadczy dla nas usługi księgowe, o to czy program umożliwia sporządzanie i przesyłanie plików JPK, oraz wymagać od niej ustalenia, kiedy naszą organizację dotyczyć będą opisane obowiązki.

 

Wyraź opinię 1 0