Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Kalendarz wprowadzania obowiązków związanych z JPK

Reklama

Rodzaj obowiązku związanego z JPK i data jego wejścia w życie zależy od wielkości organizacji pozarządowej i tego czy jest ona czynnym płatnikiem VAT.

1

Rodzaje JPK

Jednolite pliki kontrolne, to w rzeczywistości zestaw wielu plików (zestaw róźnych "struktur"), które dostarczają administracji skarbowej (bo to do niej trafiają JPK) informacji na wyodrębnione tematy.

Informacje związane z podatkiem VAT przekazywane są co miesiąc, a obowiązek dotyczy organizacji pozarządowych, które są czynnymi płatnikami VAT. Urząd nie musi się do nas zwracać o te informacje – mamy obowiązek sami je regularnie wysyłać.

Pozostałe informacje przekazywane są w ramach JPK na żądanie (urząd musi poprosić o te informacje). Obowiązek ich udostępnienia będzie dotyczył wszystkich organizacji pozarządowych, nie tylko czynnych płatników VAT.

Reklama
2

JPK na żądanie

Podmioty, w tym organizacje pozarządowe, są zobowiązane przekazywać pliki JPK na żądanie organów skarbowych (Krajowej Administracji Skarbowej, w skrócie KAS) w następujących terminach:

  • od 1 lipca 2016 r. – duże podmioty
  • od 1 lipca 2018 r. – mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
3

JPK przekazywany comiesięcznie

Obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) obowiązuje od:

  • 1 lipca 2016 r. – duże podmioty
  • 1 stycznia 2017 r. – małe i średnie przedsiębiorstwa
  • 1 stycznia 2018 r. – mikroprzedsiębiorcy
4

Kiedy NGO jest czynnym płatnikiem VAT

Jak wskazaliśmy powyżej, obowiązek comiesięcznego przekazywania plików dotyczył będzie organizacji pozarządowych, które są czynnymi płatnikami VAT (podatku od towarów i usług). Kiedy NGO jest takim płatnikiem? Zwykle wtedy, kiedy prowadzi działalność gospodarczą i w jej ramach sprzedaje towary lub usługi. Może też być płatnikiem, jeśli to samo robi w ramach odpłatnej działalności pożytku. Czynnymi płatnikami są też organizacje, które z jakichś powodów zdecydowały się nie korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.