Podmioty duże, mikro, małe i średnie – jak stosować definicje w przypadku NGO na potrzeby JPK
Organizacja pozarządowa, zastanawiając się czy dotyczą jej obowiązki związane z JPK musi przeanalizować czy jest podmiotem mikro, małym, średnim czy dużym.
Stosują NGO, nawet jeśli nie jest przedsiębiorcą
Organizacja, stosuje do siebie definicje zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. NIE MA ZNACZENIA to, czy jest, czy nie jest przedsiębiorcą – tzn. czy prowadzi działalność gospodarczą (jest lub nie jest zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców w KRS).
Definicje z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
(t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 z późn. zm.)
[MIKRO] Art. 104. Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
[MAŁY] Art. 105. Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
[ŚREDNI] Art. 106. Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.
„W celu zakwalifikowania przedsiębiorcy (w naszym przypadku organizacji pozarządowej, przyp. red.) do kategorii mikro, małego lub średniego, wystarczy, by przesłanki określone dla danej kategorii przedsiębiorców w USDG spełniał w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Przesłanki decydujące o zakwalifikowaniu do danej kategorii przedsiębiorców, tj. średnioroczne zatrudnienie oraz przekroczenie danego poziomu osiągniętego obrotu netto lub sumy aktywów bilansu muszą być spełnione łącznie”.
(fragment pochodzi z informacji opublikowanej w serwisie mf.gov.pl - więcej zobacz: Jak ustalić status przedsiębiorcy, mf.gov.pl)
A co, kiedy już wiemy, że dotyczą nas obowiązki związane z JPK? Sprawdź: Co NGO ma wymagać od księgowych, biur rachunkowych, producentów oprogramowania