Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Co robić, by organizacja działała sprawnie? Po co organizacji projekty i myślenie projektowe? Jak rozwijać organizację - jej ludzi, jej potencjał, jej finanse?

Projekt

Działania projektowe są bardzo charakterystyczne dla organizacji pozarządowych. Istotą pracy NGO-sów jest dokonywanie pozytywnych zmian w otoczeniu, w którym działają. Z tego powodu organizacje tworzą projekty – przez ich realizację chcą rozwiązywać problemy społeczne. Planowanie/ projektowanie, a następnie praca zgodnie z wypracowanym projektem to cenna umiejętność. Przygotuj się więc do tworzenia projektów i do ich realizacji.

Jak napisać projekt?

Budżet projektu

Wokół budżetu projektu koncentrujemy często najwięcej uwagi przy jego pisaniu - planowaniu. Konstruowanie budżetu to z pewnością jedna z trudniejszych umiejętności, której warto się nauczyć, przystępując do pracy projektowej. Budżet musi być nie tylko logiczny i nie zawierać błędów rachunkowych - musi również ściśle pasować do części merytorycznej projektu, do działań i rezultatów, które w projekcie zaplanowaliśmy.

Jak stworzyć budżet do projektu?

Budżet całej organizacji

Budżet przygotowujemy nie tylko z okazji tworzenia projektu. Organizacja jako całość też powinna mieć budżet. Zwykle będą się na niego składać budżety poszczególnych projektów czy też po prostu różnych naszych działań i aktywności. Warto ogarnąć to "z lotu ptaka" i nie unikać całościowego planowania budżetu na kolejne lata i okresy.

Jak zaplanować budżet całej organizacji?

Zarządzanie strategiczne w organizacji pozarządowej

Myślisz poważnie i przyszłościowo o swojej organizacji. Chcesz żeby działała skutecznie - nie po omacku? Ważna jest dla Ciebie realizacja misji i chcesz, żeby sama misja dobrze odpowiadał temu co naprawdę chcesz robić - co w świecie chcesz naprawić? Strategia to coś nie tylko dla wojskowych!

O co chodzi w zarządzaniu strategicznym

Rodzaje strategii dla organizacji pozarządowych

Analizy strategiczne w organizacji pozarządowej

Zarządzanie ludźmi w organizacji pozarządowej

Bez ludzi nie ma NGO-sów. Lider, zespół, wolontariusze, pracownicy - to ludzie tworzą organizacje pozarządowe. Tym zasobem trzeba zarządzać. Podpowiadamy jak to robić.

Kim są ludzie w organizacji pozarządowej

Zespół

Lider

Organizowanie zasobów ludzkich

Reklama