Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Co robić, by organizacja działała sprawnie? Po co organizacji projekty i myślenie projektowe? Jak rozwijać organizację - jej ludzi, jej potencjał, jej finanse?

Projekt

Działania projektowe są bardzo charakterystyczne dla organizacji pozarządowych. Istotą pracy NGO-sów jest dokonywanie pozytywnych zmian w otoczeniu, w którym działają. Z tego powodu organizacje tworzą projekty – przez ich realizację chcą rozwiązywać problemy społeczne. Planowanie/ projektowanie, a następnie praca zgodnie z wypracowanym projektem to cenna umiejętność. Przygotuj się więc do tworzenia projektów i do ich realizacji.

Jak napisać projekt?

Reklama

REKLAMA
Właściwie dobrane narzędzia pomogą twojemu zespołowi znacznie ograniczyć czas i stres związany z rozliczeniami. Jednym z takich narzędzi jest Aplikacja 2do2. To intuicyjne i szybkie w nauce narzędzie chmurowe zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Mierz Wysoko – organizację z blisko 20-letnim stażem. Od 2018 roku coraz więcej organizacji korzysta z niego z powodzeniem. Organizacje korzystające z Aplikacji szacują, że czas poświęcany na rozliczenia zmniejsza się blisko o 50%! Oznacza to, że jeden koordynator/ koordynatorka może pracować nad realizacją nawet kilkunastu projektów!

Reklama aplikacji 2do2, zarządzanie projektami

Zobacz filmy o tworzeniu projektów i dotacjach

Posłuchaj podcastów o pracy projektowej [zobacz na dole strony]

Budżet projektu

Wokół budżetu projektu koncentrujemy często najwięcej uwagi przy jego pisaniu - planowaniu. Konstruowanie budżetu to z pewnością jedna z trudniejszych umiejętności, której warto się nauczyć, przystępując do pracy projektowej. Budżet musi być nie tylko logiczny i nie zawierać błędów rachunkowych - musi również ściśle pasować do części merytorycznej projektu, do działań i rezultatów, które w projekcie zaplanowaliśmy.

Jak stworzyć budżet do projektu?

Budżet całej organizacji

Budżet przygotowujemy nie tylko z okazji tworzenia projektu. Organizacja jako całość też powinna mieć budżet. Zwykle będą się na niego składać budżety poszczególnych projektów czy też po prostu różnych naszych działań i aktywności. Warto ogarnąć to "z lotu ptaka" i nie unikać całościowego planowania budżetu na kolejne lata i okresy.

Jak zaplanować budżet całej organizacji?

Zarządzanie strategiczne w organizacji pozarządowej

Myślisz poważnie i przyszłościowo o swojej organizacji. Chcesz żeby działała skutecznie - nie po omacku? Ważna jest dla Ciebie realizacja misji i chcesz, żeby sama misja dobrze odpowiadał temu co naprawdę chcesz robić - co w świecie chcesz naprawić? Strategia to coś nie tylko dla wojskowych!

O co chodzi w zarządzaniu strategicznym

Rodzaje strategii dla organizacji pozarządowych

Analizy strategiczne w organizacji pozarządowej

Zarządzanie ludźmi w organizacji pozarządowej

Bez ludzi nie ma NGO-sów. Lider, zespół, wolontariusze, pracownicy - to ludzie tworzą organizacje pozarządowe. Tym zasobem trzeba zarządzać. Podpowiadamy jak to robić.

Kim są ludzie w organizacji pozarządowej

Zespół

Lider

Organizowanie zasobów ludzkich

Reklama

Posłuchaj też:

[PODCAST] Jak nie dać się liderskiemu wypaleniu? Z Lidią Korbus-Then rozmawiamy o tym, co robić, żeby nie dać się zmęczeniu i wypaleniu. Czy można się uchronić przed chronicznym zmęczeniem w pracy społecznej? Co robić, żeby zapobiegać, a nie leczyć. W Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych rozmawiamy o tym, co ważne, a na co często brakuje nam czasu. Posłuchaj nas!

posłuchaj podcastu Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych
> https://www.spreaker.com/user/13183161/003-jak-nie-dac-sie-liderskiemu-wypaleni

[PODCAST] Jak zrobić podsumowanie projeku? Dwie projektowe wymiataczki - Agnieszka Węgrzyn i Elżbieta Zadęcka-Cieśik opowiadają o tym, jak one podsumowują swoje projekty. Zdradzają najbardziej sprawdzone pomysły na spokój i uporządkowanie w czasie przygotowywania podsumowania. Zapraszamy na tę pasjonującą i pełną praktycznych porad rozmowę w podkaście NGO - WAŻNE NIEPILNE. 

posłuchaj podcastu Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych
>> https://www.spreaker.com/user/13183161/004-jak-zrobic-podsumowanie-projeku

[PODCAST] Techniczne strony pisania projektów. Odcinek, w którym nasze animatorki i koordynatorki projektów opowiadają o tym, jak zorganizować pracę psy tworzeniu wniosków projektowych, żeby przebiegała ona sprawnie i efektywnie, a żadna nasza praca się nie zmarnowała.

posłuchaj podcastu Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych
>>> https://www.spreaker.com/user/13183161/006-techniczne-strony-pisania-projektow

[PODCAST] Jak pracować z pomysłem na projekt? Nasze pracowniczki Elżbieta Zadęcka Cieśclik oraz Olga Glińska rozmawiają o tym, jak rozwijać koncepcje na projekt, jak pracować z pomysłem i co zrobić, żeby nasze projekty rozwiązywały problemy na świecie? Zapraszamy do słuchania!

posłuchaj podcastu  Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych
>>>> https://www.spreaker.com/user/13183161/008-jak-pracowac-z-pomyslem-na-projekt

Reklama

Przeczytaj też

  • wideo serwisu poradnik.ngo.pl

  • Renata Niecikowska, ngo.pl

    Współpraca z administracją

  • Aneta Krawczyk, Natalia Klorek, ngo.pl

    wideo serwisu poradnik.ngo.pl

  • wideo serwisu poradnik.ngo.pl