Warto dobrze znać obowiązki i kompetencje władz w NGO.
Władze stowarzyszenia
Każde stowarzyszenie zarejestrowana w KRS musi mieć trzy organy statutowe: walne zebranie, zarząd oraz organ kontroli wewnętrznej (najczęściej nazywany komisją rewizyjną). Wymaga tego ustawa - Prawo o stowarzyszeniach.
Władze stowarzyszenia. Organy i ich kompetencje
Władze fundacji
Do założenia fundacji konieczny jest fundator, który powołuje ją aktem notarialnym, tworzy z własnych środków fundusz założycielski, ustanawia statut i rejestruje w KRS. Na tym jego rola się kończy. Odpowiedzialność przejmuje organ zarządzający, najczęściej zwany zarządem. Jest to jedyny wymagany przez prawo organ fundacji, ale może ona powoływać do życia również inne organy (np. kontroli wewnętrznej).
Zasady działania władz stowarzyszeń i fundacji
Od kiedy zaczyna działać nowy zarząd? Czy członkowie władz (np. zarządu, komisji rewizyjnej) mogą pobierać wynagrodzenie za swoje funkcje w tych organach? Czy można ich zatrudniać?
Wybory do władz i zatrudnianie osób będących we władzach
Zatrudnianie i wynagradzanie członków zarządu stowarzyszeń
Kto może być we władzach NGO
Czy radny, burmistrz, wójt mogą zasiadać we władzach organizacji? Jakie są tego konsekwencje?
Łączenie funkcji publicznych z zasiadaniem we władzach organizacji
Odpowiedzialność
Niewiele osób, podejmując decyzję o zaangażowaniu się w działalność organizacji, zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka wiąże się z objęciem stanowiska członka zarządu lub członka organu kontroli. Tymczasem zasiadanie we władzach to nie tylko możliwość wpływania na losy organizacji, ale także większe obowiązki.
Odpowiedzialność i obowiązki władz (organów) organizacji pozarządowej