Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Co trzeba wiedzieć o korzystaniu z utworów w internecie – najważniejsze zasady

Reklama

Podstawowe informacje na temat korzystania z utworów w internecie istotne dla organizacji pozarządowych.

1

Korzystanie z utworów w internecie - najważniejsze zasady

1. Utworem może być nie tylko książka, film, wiersz, obraz, fotografia, projekt domu, ale także strona internetowa oraz jej „zawartość”. Internet, czy szerzej także: sieć elektroniczna, poczta elektroniczna, telefonia komórkowa, dyski przenośne, płyty CD i inne nośniki pamięci elektronicznej, również podlegają prawu autorskiemu.

2. To, że w internecie jest łatwo kopiować i łatwy jest dostęp do zamieszczonych materiałów, nie znaczy, że nie obowiązują nas zasady prawa autorskiego. Umieszczenie utworu (słownego, muzycznego, plastycznego, albo – najczęściej – fotografii), na stronach internetowych nie oznacza jego bezpłatnej możliwości kopiowania, a jedynie bezpłatną dostępność.

3. Zawartość strony internetowej, jeśli jest utworem – jest chroniona, jak każdy inny utwór, np. wydrukowany tomik poezji, namalowany obraz.

4. Nie jest jednoznaczne, czy dziennik lub kronika wydarzeń ukazująca się wyłącznie w internecie, jest prasą w rozumieniu prawa prasowego. Jeśli jednak jakiś serwis można uznać za prasę to obowiązują go takie same zasady jak gazety drukowane, czyli np. obowiązek sprostowań, prawo cytatu, rejestracja tytułu jako prasy.

5. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego, czyli mogą korzystać z pojedynczych egzemplarzy utworów znajomi, rodzina, koledzy itp. Ale dozwolony, bezpłatny użytek nie dotyczy np. stowarzyszenia, fundacji, które chcą go użyć dla własnych celów, choćby i były niekomercyjne. Zawsze musimy zapytać o to, czy twórca/właściciel tekstu, strony zgadza się na korzystanie z danego utworu i jeśli trzeba to zapłacić za korzystanie z niego.

6. Dla własnego użytku legalnie korzystać można tylko z utworów, które zostały udostępnione za zgodą autora. Osobisty użytek z utworu, to raczej sytuacja, kiedy cieszymy się czymś w czterech ścianach, a nie publikujemy go w sposób dostępny dla każdego, kto ma internet.

7. Jeśli coś cytujemy to zawsze obowiązek podać imię i nazwisko twórcy i źródło cytatu. Zasada ta dotyczy także internetu!

8. Nawet, jeśli naruszymy niechcący czyjeś prawa autorskie to i tak nie zwalnia to nas z odpowiedzialności za ten czyn. Tłumaczenie, że nie wiedzieliśmy, że naruszamy czyjeś prawa do utworu, nie usprawiedliwia nas i taki czyn zawsze może grozić karą. Warto o tym pamiętać korzystając z internetu, który wprost zachęca do kopiowania, rozsyłania, dopisywania, ale to co w nim jest nie jest niczyje.

Reklama
Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?
Poniedziałek-piątek 9:00-13:00
Do wypełnienia na stronie
Informatorium_ngo
Komentarze
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.