Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Co trzeba wiedzieć o korzystaniu z utworów w internecie – najważniejsze zasady

Reklama

Podstawowe informacje na temat korzystania z utworów w internecie istotne dla organizacji pozarządowych.

1

Korzystanie z utworów w internecie - najważniejsze zasady

  1. Utworem może być nie tylko książka, film, wiersz, obraz, fotografia, projekt domu, ale także strona internetowa oraz jej „zawartość”. Internet, czy szerzej także: sieć elektroniczna, poczta elektroniczna, telefonia komórkowa, dyski przenośne, płyty CD i inne nośniki pamięci elektronicznej, również podlegają prawu autorskiemu
  2. To, że w internecie jest łatwo kopiować i łatwy jest dostęp do zamieszczonych materiałów, nie znaczy, że nie obowiązują nas zasady prawa autorskiego. Umieszczenie utworu (słownego, muzycznego, plastycznego, albo – najczęściej – fotografii), na stronach internetowych nie oznacza jego bezpłatnej możliwości kopiowania, a jedynie bezpłatną dostępność.
  3. Zawartość strony internetowej, jeśli jest utworem – jest chroniona, jak każdy inny utwór, np. wydrukowany tomik poezji, namalowany obraz.
  4. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego, czyli mogą korzystać z pojedynczych egzemplarzy utworów znajomi, rodzina, koledzy – pożyczać nasze książki, wspólnie oglądać film ściągnięty z sieci, muzykować amatorsko korzystając z kupionych przez nas nut itp. Ale dozwolony, bezpłatny użytek nie dotyczy np. stowarzyszenia, fundacji, które chcą go użyć dla własnych celów, choćby i były niekomercyjne. Zawsze musimy zapytać o to, czy twórca/właściciel tekstu, strony zgadza się na korzystanie z danego utworu i jeśli trzeba to zapłacić za korzystanie z niego.
  5. Dla własnego użytku legalnie korzystać można tylko z utworów, które zostały udostępnione za zgodą autora. Osobisty użytek z utworu, to raczej sytuacja, kiedy cieszymy się czymś w czterech ścianach, a nie publikujemy go w sposób dostępny dla każdego, kto ma internet. Nie jest prywatnym użytkiem zamieszczenie cudzego utworu na naszym blogu.
  6. Jeśli coś cytujemy to zawsze obowiązek podać imię i nazwisko twórcy i źródło cytatu. Zasada ta dotyczy także internetu!
  7. Nawet, jeśli naruszymy niechcący czyjeś prawa autorskie to i tak nie zwalnia to nas z odpowiedzialności za ten czyn. Tłumaczenie, że nie wiedzieliśmy, że naruszamy czyjeś prawa do utworu, nie usprawiedliwia nas i taki czyn zawsze może grozić karą. Warto o tym pamiętać korzystając z internetu, który wprost zachęca do kopiowania, rozsyłania, dopisywania, ale to, co w nim jest - nie jest niczyje.

Uwaga! Większość portali informacyjnych całodobowo „skanuje” internet szukając powielonych bez ich zgody treści. Reakcja jest zwykle natychmiastowa – otrzymujemy maila z wezwaniem do usunięcia materiału oraz uiszczenia opłaty z tytułu jego bezumownego wykorzystania (zgodnie z przepisami jest to dwukrotność ceny „cennikowej” danego portalu, a cena taka zależy od tego, co wykorzystano, z jakim zasięgiem, w jaki sposób – konsekwencje finansowe mogą tu być niestety bardzo niemiłe).

Reklama

Przeczytaj też

  • Magdalena Miernik, IP Lawyer, Lookreatywni Law For Creatives, www.lookreatywni.pl

    Prawo i obowiązki

  • Małgorzata Sudoł dla ngo.pl

    Prawo i obowiązki

  • Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

    Komentarze

    Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.