Zgromadzenia cykliczne
Zgromadzenia cykliczne organizuje się dla uczczenia doniosłych i istotnych dla historii RP wydarzeń. Wymagają zgody wojewody, mają jednak wyższy status niż pozostałe manifestacje. Definicja zgromadzenia cyklicznego i warunki jakie stawia się organizatorom powodują, że przepisy o zgromadzeniach cyklicznych zarezerwowane są dla nielicznych sytuacji.
Co odróżnia zgromadzenie cykliczne od innych zgromadzeń
Zgromadzenie cykliczne jest specjalnym rodzajem zgromadzenia. W odróżnieniu od zwykłych zgromadzeń oraz od zgromadzeń spontanicznych trzeba uzyskać zgodę na zorganizowanie zgromadzenia cyklicznego. Pozostałe zgromadzenia są zgłaszane. Nie ubiegamy się więc o pozwolenie na ich zorganizowanie, choć gmina może ich zabronić – tu logika jest odwrócona.
Jednak organizatorzy zgromadzenia cyklicznego po uzyskaniu pozwolenia są w lepszej sytuacji niż pozostali. Ich zgromadzenie ma lepszy status. Uzyskanie od wojewody zgody na zgromadzenie cykliczne ogranicza prawo do organizowania innych zgromadzeń w tym miejscu i czasie, nawet jeśli były już wcześniej zgłoszone w gminie.
Definicja zgromadzenia cyklicznego
Istota zgromadzenia cyklicznego i organ wydający pozwolenie zapisane są w ustępie 1 art. 26a prawa o zgromadzeniach.
Jeżeli zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, a tego rodzaju wydarzenia odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat, chociażby nie w formie zgromadzeń i miały na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń, organizator może zwrócić się z wnioskiem do wojewody o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie tych zgromadzeń.
Wniosek o organizowanie zgromadzenia cyklicznego kierowany jest więc do wojewody.
Wojewoda rozważa czy celem zgromadzenia będzie „uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń”. Musi również stwierdzić czy spełnione są pozostałe warunki m.in. czy zgłaszający potrafi wykazać, że w ostatnich 3 latach organizował już podobne zgromadzenia.
Definicja zgromadzenia cyklicznego z warunkami dotyczącymi wcześniejszej aktywności organizatora, oraz określenie celu takiej manifestacji powodują, że przepisy o zgromadzeniach cyklicznych dają się zastosować w niewielu przypadkach.
Wojewoda podejmuje decyzje nie później niż na 5 dni przed planowanym terminem pierwszego z cyklu zgromadzeń.
Zgoda na organizowanie zgromadzeń cyklicznych może być wydana na maksymalnie 3 lata od przeprowadzenia pierwszego z cyklu zgromadzeń.
Zakaz organizowania innych zgromadzeń
Jeżeli wojewoda wydał zgodę na odbycie zgromadzenia cyklicznego w miejscu i czasie, w których miało się odbyć inne zgromadzenie, organ gminy, w ciągu 24 godzin od otrzymania informacji, wydaje decyzję o jego zakazie.
Pierwszeństwo zyskuje więc zgromadzenie cykliczne. Jeśli organ gminy nie wyda zakazu, do którego zobowiązuje go ustawa, wojewoda wydaje niezwłocznie zarządzenie zastępcze o zakazie zgromadzenia.