Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Czy można przekazać prawa autorskie nieodpłatnie, w jakiej formie, jak powinna wyglądać umowa

Reklama

Podstawowe informacje na temat przekazywania nieodpłatnie prawa autorskiego istotne dla organizacji pozarządowych.

1

Nieodpłatne przekazanie praw autorskich

Nieodpłatne przekazanie praw autorskich jest możliwe. Trzeba to wyraźnie napisać w umowie (ustawa o prawie autorskim przewiduje domniemanie, że praw udzielono odpłatnie, zatem jeśli jest inaczej – musimy to wyraźnie zapisać w umowie). Wymagana jest umowa, nie jednostronne oświadczenie.

Niestety, wymaga to zawsze konsultacji z księgowością i dobrze byłoby, aby druga strona też się skonsultowała z kimś, kto zna się na podatkach. Nieodpłatne rozporządzenie prawami autorskimi rodzi bowiem skutki podatkowe; może być traktowane jako przychód lub rodzić obowiązek podatkowy z tytułu darowizny.

Lepiej nie używać do takich bezpłatnych rozporządzeń wzorów umów o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, jakie są dostępne na wielu stronach www w internecie. Umowa o dzieło z definicji jest umową odpłatną – nie można wykonać dzieła bez wynagrodzenia, bo na to po prostu nie zezwalają przepisy.

Możliwe są następujące warianty:

  1. Podpisujemy umowę o dzieło, gdzie – ponieważ dzieło jest jednocześnie utworem w rozumieniu prawa autorskiego – wykonawca przenosi na nas w ramach wynagrodzenia prawa autorskie (zobacz informacje dotyczące ODPŁATNEJ umowy). 
  2. Podpisujemy umowę o dzieło nie poruszając kwestii praw autorskich i nie otrzymując ich w ramach takiej umowy. Płacimy tylko za dzieło, nie za prawa autorskie. Wówczas nieodpłatne przeniesienie praw autorskich konieczne jest osobno – wzór podaję niżej.
  3. Nie podpisujemy umowy o dzieło, bo niczego od nikogo nie zamawiamy i za nic nie płacimy. Twórca (autor) sam wykonuje pewien utwór i przekazuje nam z własnej inicjatywy bezpłatnie prawa autorskie do niego. Wówczas sporządzamy pisemną umowę przeniesienia praw autorskich – WZÓR PONIŻEJ

Wzór umowy przeniesienia praw autorskich

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.