Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama

Czym są kody Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej (PKD), gdzie je znaleźć i kiedy organizacja pozarządowa ich używa?

1

Co to jest Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)?

PKD to klasyfikacja - uporządkowany, skodyfikowany zbiór rodzajów działalności gospodarczej. PKD jest stosowane w statystyce, ewidencji, rachunkowości oraz urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2025 (zobacz rozporządzenie).

Nowa klasyfikacja PKD 2025 zastąpiła tą obowiązującą od 2007 - PKD 2007. Na stronie Głownie Urzędu Statystycznego jest wyjaśnienie przyczyn oraz korzyści z wprowadzonych zmian.

Nowa klasyfikacja PKD jest dostosowana do aktualnych realiów rynkowych, technologicznych oraz społecznych. Ujęto w niej rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach. (…) Wprowadzono również większa precyzję w opisie tradycyjnych branż, co ułatwi firmom dopasowanie swoich działalności do właściwych kodów.
(fragment informacji ze strony GUS)

Zmiany w klasyfikacji są różne, część kodów się nie zmieniła, część została podzielona na kilka nowych, a część została przeniesiona do innej podklasy. Wyjaśnienie całej procedury jest na początku dokumentu KLUCZE PRZEJŚCIA (POWIĄZAŃ) PKD 2007 - PKD 2025. I to właśnie klucze przejścia będą pomocne w odnalezieniu informacji o tym czy organizacja pozarządowa powinna coś zmienić w kodach PKD czy też nie.

Reklama
2

Kiedy organizacja pozarządowa używa kodów PKD?

Organizacja pozarządowa używa kodów PKD, w trzech sytuacjach:

  1.  każda organizacja - do określenia rodzaju działalności w rejestrze REGON - to zgłoszenie “jednorazowe”. Informacja o kodzie PKD jest wpisywana w zgłoszeniu NIP, jako jedna z czynności jakie się robi po rejestracji organizacji w rejestrze. Standardowy kod PKD używany przez organizacje pozarządowe to 94.99.Z - działalność innych organizacji członkowskich gdzie indziej niesklasyfikowana.

2. organizacje z działalnością gospodarczą - do określenia rodzaju działalności gospodarczej jaką organizacja będzie prowadzić. Informacje o rodzaju działalności gospodarczej wraz z kodami PKD są wpisywane w statucie oraz są zgłaszane - rejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. W KRS rejestrowany jest, na podstawie zapisów statutu, wpisany numer kodu PKD i odpowiadający temu opis (max. 10 kodów działalności gospodarczej).

3. organizacje pożytku publicznego (OPP) - do określenia rodzaju nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku przy zgłoszeniu - rejestracji statutu OPP w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kody PKD są stosowane w formularzu KRS-W-OPP do określenia rodzaju nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego czyli tego co wynika z celów i sposobów ich realizacji.

Czytaj też: Statut a status OPP

3

PKD 2025 - o czym ma pamiętać organizacja pozarządowa?

  1. Organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność gospodarczą, mają zarejestrowany status OPP powinny sprawdzić czy zmieniły się "ich" kody PKD.
    Organizacje z działalnością gospodarczą, zarejestrowaną przez 1 stycznia 2025 r. oraz organizacje pożytku publicznego, zarejestrowane przez 1 stycznia 2025 r. mają czas na zmianę kodów PKD do 31 grudnia 2026 r. Najsensowniej zrobić, to przy okazji zgłaszania zmian do KRS - korzystając z KLUCZY PRZEJŚCIA PKD 2007 na PKD 2025.

  2. Do 31 grudnia 2026 r. równolegle mogą być stosowane PKD 2025 i PKD 2007.

  3. Zmiany w klasyfikacji są różne, część kodów się nie zmieniła, część została podzielona na kilka nowych, a część została przeniesiona do innej podklasy. Pomocne w odnalezieniu informacji o tym jaki kod zastosować są KLUCZE PRZEJŚCIA PKD 2007 na PKD 2025.

  4. Od 1 stycznia PKD 2025 stosują: 

  • nowo rejestrujące się w KRS organizacje z działalnością gospodarczą - zakres prowadzonej działalności gospodarczej w tym działalności przeważającej
  • organizacje, starające się o nadanie statusu OPP - jeśli wniosek składają po 1 stycznia 2025 r.

W KRS w elektronicznym systemie Portalu Rejestru Sądowych są “zaszyte” tylko nowe kody PKD 2025. Klasyfikacja PKD 2025, wraz z opisami (załącznik do wskazanego wyżej rozporządzenia) dostępna jest też tutaj 👉https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_nowelizacja/pdf/KlasyfikacjaPKD2025.pdf

Przeczytaj też

  • Prawo i obowiązki

  • Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

    Komentarze

    Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.