Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) jest organizacją pozarządową utworzoną na takich samych zasadach jak stowarzyszenie. Tym, co odróżnia OSP od innych stowarzyszeń jest "podejmowanie działań w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska". Sprawdź, jak działają OSP, jakie przepisy ich dotyczą i skąd mogą brać pieniądze na działania.
NOWOŚĆ publikacja poradnik „OSP – działaj sprawnie!”
Poradnik “OSP - działaj sprawnie” to skarbnica wiedzy dla członków zarządów, opiekunów MDP oraz działaczy i działaczek Ochotniczych Straży Pożarnych, którym zależy na tworzeniu przyjaznego środowiska formalno-prawnego w każdej jednostce. W jednym miejscu zostały zebrane i wyjaśnione zagadnienia związane z prawem i formalnościami w OSP, fachowym zarządzaniem w jednostkach, oraz sposoby na pozyskiwanie funduszy na działalność. Dodatkowo, część poradnika została poświęcona praktycznym poradom oraz inspiracjom dla opiekunów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
Mamy nadzieję, że publikacja będzie wsparciem dla zarządów i działaczy, działaczek Ochotniczych Straży Pożarnych, w Waszym codziennym działaniu. Korzystajcie!
Statut
Statut OSP. Bez niego nie da się działać. Jest podstawowym wymaganym dokumentem w każdej jednostce. Jej „konstytucją”. Reguluje zasady działania, ułatwia sprawne zarządzanie. Podstawowe informacje konieczne w statucie są takie same dla wszystkich ale szczegółowe zapisy mogą być różne. Bo statut jest tworzony przez członkinie i członków OSP, jako samorządnej samodzielnej organizacji.
Sprawdź jakie zapisy powinny się znaleźć w statucie.
Władze OSP
W OSP jak w każdym stowarzyszeniu władze to: walne zebranie członków , zarząd , komisja rewizyjna. Zobacz co do nich należy, na jakich zasadach działają, jak podejmują decyzje i jakie tworzą dokumenty.
Walne zebranie
Walne zebranie członków (WZC) jest najwyższą władzą w OSP. Może podejmować decyzje we wszystkich sprawach poddanych pod obrady, zwykle jednak w tych najważniejszych dla sprawnego działania i rozwoju organizacji. WZC to wszyscy członkowie organizacji.
Walne zebranie członków – jak przygotować i przeprowadzić obrady
Zarząd OSP
Zarząd OSP to rozbudowane ciało. W strukturze są funkcje typowe dla większości stowarzyszeń: prezes, wiceprezes, skarbnik, sekretarz oraz funkcje związane z obowiązkiem utrzymania gotowości bojowej: naczelnik i zastępca naczelnika, gospodarz. Jaki przyjąć podział funkcji? Jakie są podstawowe obowiązki zarządu? Jak od strony praktycznej zorganizować ich pracę, czyli np. jak określić zasady reprezentacji, żeby “nie przeszkadzały” w codziennych działaniach?
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej to nie tylko prezes i skarbnik
Jak pracuje zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej
Podstawowe standardy działania zarządu OSP
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej. Zadania, obowiązki [infografika]
Komisja rewizyjna
W ochotniczych strażach pożarnych, jak w każdym stowarzyszeniu, to organ obowiązkowy. Jego rolą jest kontrola wewnętrza działania OSP. To taki wewnętrzny "policjant" ale ten dobry, wspierający, życzliwy, służący radą. Sprawdź jak dobrze komisję, jakie ma ona kompetencje i jak powinna działać w OSP?
Sprawozdania i inne obowiązki OSP
OSP jak każde stowarzyszenie ma różne obowiązki do spełnienia. Są związane z różnymi sferami działania np. finansami, księgowością i zatrudnianiem ale także z wewnętrzną organizacją pracy i z dokumentowaniem codziennych działań.
Sprawozdanie finansowe i CIT-8
Sporządzenie i złożenie w terminie sprawozdania finansowego to jeden z najważniejszych obowiązków organizacji pozarządowej związanych z księgowością. Rodzajem sprawozdania jest też deklaracja CIT-8. Sprawozdanie finansowe i CIT-8 to dokumenty, w sporządzanie których będzie poważnie zaangażowana nasza "księgowość" (osoba, dział czy wynajęte biuro).
Jak się do tego zabrać? Co trzeba przygotować? Jak wyglądają dokumenty? Do kogo, jak i w jakim terminie złożyć?
CIT-8 obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej
Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej. Wzór sprawozdania dla NGO
Sprawozdanie OPP
Jeśli OSP ma status organizacji pożytku publicznego (OPP) to robi także sprawozdanie merytoryczne OPP. Zobacz jak je sporządzić, do kiedy i w jakim terminie złożyć.
Pozostałe obowiązki
Tu przeczytasz o innych obowiązkach jakie mogą dotyczyć twojej jednostki np. ZUS jeśli zatrudniacie osoby. Ale też sprawozdanie do GUS czy zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)
Księgowość OSP
Ochotnicza Straż Pożarna musi prowadzić księgowość. Może to być pełna księgowość albo prowadzenie księgowości w ramach Uproszczonej Ewidencji Przychodów i Kosztów (UEPiK). Zasady są takie same jak dla pozostałych organizacji pozarządowych. Zobacz co one oznaczają i jak z tym poradzić.
Jak finansować działalność OSP
Zastanawiasz się skąd brać pieniądze na działania Twojej OSP? W tym dziale opisaliśmy:
- specyficzne dla OSP źródła finansowania: środki z gminy, z budżetu państwa, z WFOŚiGW i NFOŚiGW, itd.
- główne źródła finansowania NGO, z których również mogą korzystać OSP: dotacje, darowizny, zbiórki publiczne, itd.
Sprawdź jak pozyskać fundusze.
Zarządzanie zespołem w OSP
Bez ludzi nie ma NGO-sów. Lider, zespół, wolontariusze, młodzież, dzieci - to ludzie tworzą organizacje pozarządowe. To ludzie działają w OSP. Są role i zadania określone ustawowo np. zarząd, naczelnik ale są takie, które są i takie tworzone tylko w danej jednostce. Są Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (MDP), Dziecięce Drużyny Pożarnicze (DDP) czy też po porostu zespoły od konkretnych zadań. Całym tym zasobem trzeba zarządzać. Podpowiadamy jak to robić.
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (MDP)
Wolontariat OSP
Wolontariusze w organizacjach pozarządowych. Bezcenna pomoc, bez której wiele NGO-sów w ogóle nie mogłoby prowadzić swoich działań. W OSP wolontariuszki i wolontariusze są angażowani na takich samych zasadach jak w innych stowarzyszeniach. Dowiedz się więcej o tej formalnej stronie działania. Zbieramy najważniejsze informacje.
- Przygotuj się do współpracy z wolontariuszem
- Sprawdź jakie masz obowiązki wobec wolontariusza
- Poznaj specyfikę pracy z wolontariuszami
Otocznie - współpraca z innymi oraz promowanie swoich działań
OSP nie "żyją" w próżni. Warto w związku z tym wiedzieć jak w ogóle zabrać się do współpracy z administracją, z biznesem czy mediami. A także jak skutecznie robić" promocję czyli działania podejmowane po to, aby przekazać ludziom w otoczeniu, co robi Wasza organizacja i zachęcić ich do korzystania, włączenia się, wspierania Was.
Współpraca organizacji pozarządowych z administracją publiczną
Pakiet startowy NGO - przewodnik dla początkujących
Skorzystaj z informacji zebranych w pakiecie startowym dla organizacji pozarządowych. To podstawowe, proste informacje o realiach działania organizacji pozarządowych w Polsce. Będę też przydatne w przypadku OSP.
Dowiesz się m.in. o tym jakie są zasady działania, kto podejmuje decyzje, kto ponosi odpowiedzialność, skąd brać pieniądze na działania i jak te pieniądze wydawać.
Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)
Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)
Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)
Finansowanie
webinaria NGO.pl
Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)
Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)
Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)
wideo serwisu poradnik.ngo.pl
Film
Infografika
Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)
Finansowanie
Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)
Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)
Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)