Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Pakiet startowy NGO - przewodnik dla początkujących

Założyłaś/-eś NGO i nie wiesz co dalej, o czym pamiętać i na co zwracać uwagę? Spokojnie - przeczytaj poniższe artykuły i wszystko będzie jasne.

Jak działać

Osiem najważniejszych zasad dotyczących prowadzenia organizacji.

Praktyczne wskazówki

Reklama

Terminy

Najważniejsze terminy dla organizacji wiążą się między innymi z obowiązkami dotyczącymi sprawozdawczości, podatków, zatrudniania i obowiązków wobec ZUS. Sprawdź co musisz wiedzieć na ten temat.

O jakich terminach trzeba pamiętać?

Finansowanie

Pytanie o finansowanie działań organizacji jest jednym z najczęściej stawianych pytań. Podpowiadamy skąd fundacje i stowarzyszenia mogą brać pieniądze na swoje działania.

Z czego finansować działania, projekty?

Koszty i wydatki

Nawet najmniejsze organizacje, stawiające w 100% na pracę społeczną, będą miały koszty i wydatki. Jak wydawać pieniądze w NGO? Zbieramy najważniejsze informacje.

Jak wydawać pieniądze w NGO?

Współpraca z władzami

Prowadząc fundacje lub stowarzyszenie zastanawiamy się czy i jak współpracować z władzami czyli administracją publiczną. Podpowiadamy co trzeba wiedzieć o tej współpracy, czym się charakteryzuje i gdzie szukać zasad, które ją określają.

Czy warto i jak współpracować z władzami?

Podstawy prawne

Najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć z ustaw: Prawo o stowarzyszeniach, Ustawy o fundacjach i Ustawy o pożytku.

Jakie akty prawne koniecznie trzeba znać?

Zasady

Kto podejmuje decyzje w organizacji? Kto ponosi odpowiedzialność? Jakie są najważniejsze zasady, o których musisz pamiętać prowadząc organizacje?

Jakie są podstawy prowadzenia stowarzyszenia lub fundacji?

Reklama